dziga: (biaritz)
[personal profile] dziga
Сьогодні я нарешті зібралася духом знайшла вільний час для того, щоб нарешті розібратися, що ж все таки відбувається у нашому шведському королівстві у питанні, яке давно не давало мені спокою. Навколо цього питання ходять міфи, і, чесно зізнаюся, я була впевнена, що ці міфи дуже перебільшені. Що це за питання? - запитаєте ви. Це питання статі, - відповім я (і в даному контексті я все-таки пишу "статі", а не гендеру, бо тут ідеться саме про біологічну стать, і шведи самі пишуть "kön" (стать), а не "genus" (гендер).
Я давно чула, що в дитсадках тут не дозволяється називати дітей "він" чи "вона", що шведи ввели нове нейтральне слово "hen", щоб уникнути статевих непорозумінь, і що тут взагалі вже давно модно називати дітей такими собі універсальними іменами, мовляв, дитя виросте і саме зрозуміє, хто воно - він чи вона чи ще хтось зовсім інишй, та з іменем тоді проблем не буде, бо воно підійде кожній вибраній ідентичності!
Я завжди вважала себе лібералкою, радикалкою і навіть в чомусь екстремісткою та анархісткою, завжди виступала за повну свободу вибору, та ось тут я щось була в повному ступорі (я достатньо начитана Батлер, щоб зрозуміти і погодитися з ідеєю "сконструйованості" статі і гендеру, та реальність чомусь мене вибила з плину ідеальних конструкцій і я не могла повірити у реальність відмови від слів він-вона у користь чогось "hen", отож, я вибрала собі шлях заперечення і жила тут в повній впевненості, що це всі ці дискусії вигадка і до реальності ще нічого не дійшло, аж поки знайомі не почали розповідати реальні історії з дитсадків, куди ходять їхні діти). От я й вирішила розібратися, що тут відбувається.
Виявляється, що не у всіх дитсадках діють ці нейтральні-до-статі приписи. Кожен третій дитсадок в країні не дотримується такого навчального плану, хоча його ввели ще у 1998 році. Тому виходить Барт і Ко були праві, міфи реальніші за саму реальність)
Моя ж анархічна думка в цьому така: введенням нового слова навряд чи можна добитися рівності між статями (хоча, можливо, частку вибору цим і можна підвищити). Краще більше зосередитися на "без-статевому" вихованні таким чином, щоб у дітей не було вбитих в голову стереотипів "жіночих" та "чоловічих" ролей, а ці стереотипи вбиваються не лише словами, а поведінкою, в тому числі поведінкою батьків. Якщо дитя бачить, що його мама з ранку до ночі готує їжу і прибирає, а тато "десь ходить", а увечері він "відпочиває", то називай дитя "hon", "han", чи "hen", та воно буде розуміти, що щось не так у нашому шведському королівстві.
Я так собі думаю, що головне, що буде знати моє дитя, це те що і хлопчиком і дівчинкою можна бути по-різному, що немає ідеальних типів "хлопчик" чи "дівчинка", зате у кожного "неідеального" типу є право бути собою і користуватися рівними можливостями. А за рівні можливості ми будемо боротися, і не лише видумуванням нових слів.


ПС: Прочитала я сьогодні безліч статей на цю тему, вони і стали головним джерелом мого допису тут. Одну з них хочу залишити тут, бо вона у найбільш стислій формі проливає світло на всю дискусію.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/var-tredje-forskola-missar-jamstalldhetsmalen

Date: 2012-03-11 07:31 pm (UTC)
From: [identity profile] vampirynka.livejournal.com
я думаю, що самовизначення за статтю не потрібне. потрібно насамперед, щоб у суспільстві не було ґендерної нерівності. бо коли дитина бачить, що чоловіком або жінкою в даному суспільстві бути вигідніше, то вона собі просто вибере цю стать. а проблема залишиться.

краще, коли кожен може бути собою і може бути впевненим, що його чи її права від цього не постраждають.

Date: 2012-03-11 08:48 pm (UTC)
From: [identity profile] od-swallow.livejournal.com
пам'ятаю, як кілька місяців тому наткнулася на подібну статтю і була вкрай здивована. цікавий спосіб, а чи дієвий?
а ти і на відпочинку знаходиш час для дискусій)

Date: 2012-03-12 08:37 am (UTC)
From: [identity profile] dziga-ya.livejournal.com
Це я так відпочиваю))
Я думаю, сказати, чи цей спосіб дієвий можна буде через хоча б років 10, коли діти виростуть.
Я навіть не знаю, що краще, чи щоб дитина не знала своєї статі спочатку, чи щоб їй вбивали, що вона така дівчинка-красотулєчка, у якої одна функція в житті - вийти "подорожче" заміж (це я згадую, як дівчинка одних моїх українських знайомих сказала мені в свої 5-6, що її мрія вийти заміж за олігарха!!!).
Якщо порівнювати шведську гендерну ситуацію з, наприклад, українською, то звісно шведи виграють, тут побачити тата з дитиною ніяка не дивина, батьки прекрасно розбираються, що дитині треба, що з нею робити, мої колеги-мами спокійно на конференції їздять, а батьки дома сидять з дітьми малюсінькими. О у мого брата доці півтора року, та він ще за весь період її життя сам з нею на кілька годин не лишався, не те що днів...

Date: 2012-03-12 05:47 pm (UTC)
From: [identity profile] od-swallow.livejournal.com
Мені здається, що це вже крайнощі. Звичайно, проблема нашої країни якраз у тому, що дітям вбивають в голови саме цих "красотулєчок", aле й зовсім стирати грані - не вихід. Ти прекрасно бачиш на прикладі Скандинавії, що й без таких методів сучасна молодь не ділить між собою ролі, залежно від статі. Така тенденція вже поширилася і на всю Західну Європу в більшій чи меншій мірі.
Такі методи в майбутньому створять іншу проблему - пошук самоідентифікації. Також мені здається і сексуальну сторону життя не обійде боком. І пішло-поїхало...

Date: 2012-03-13 09:38 pm (UTC)
From: [identity profile] dziga-ya.livejournal.com
ну так, правда має бути десь посередині.

Date: 2012-03-11 10:18 pm (UTC)
From: [identity profile] pocketfull-of.livejournal.com
"Краще більше зосередитися на "без-статевому" вихованні таким чином, щоб у дітей не було вбитих в голову стереотипів "жіночих" та "чоловічих" ролей"
- абсолютно згодна. (Хоча, на тему нових слів, жіночі версії тих ще назв професій, по ідеї, теж бодай не шкодять - але й не замінюють дій, звісно)

Date: 2012-03-12 08:38 am (UTC)
From: [identity profile] dziga-ya.livejournal.com
до жіночих версій професій, я ставлюся дуже схвально, хоч вони, може, нічого кардинально не змінюють, зате якось знімають з професії ореол виключно маскулінності.
Edited Date: 2012-03-12 08:41 am (UTC)

Date: 2012-03-12 12:18 pm (UTC)
From: [identity profile] odyn-owl.livejournal.com
можливо я нічого не розумію в "колбасних огризках",
але вся ця гендерна толерантність веде в якусь прірву безликості та асексуальності

Date: 2012-03-12 12:36 pm (UTC)
From: [identity profile] raw-stick.livejournal.com
Досі утримувався від висловлювань на цю тему, бо не був певен, чи це, бува, не чергова маніпуляція в стилі "Их нравы". Тепер не утримуватимусь.

Date: 2012-03-12 05:06 pm (UTC)
From: [identity profile] dziga-ya.livejournal.com
я теж думала, що це щось видумане.
Хоча, з іншого боку, якщо б прийшлося вибирати шведську чи українську "модель", я би однозначно вибрала шведську, тут в більшості сімей дітей все-таки виховують зі знанням, чи вони він чи вона, зате не вбивають дітям, що комусь місце в директорських кабінетах, а комусь на кухні.

Profile

dziga: (Default)
dziga

May 2014

S M T W T F S
     12 3
45678910
1112131415 1617
18192021222324
25262728293031

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 19th, 2017 04:32 pm
Powered by Dreamwidth Studios